Opastettu retki Wallinin haudalle ja Wallin-näyttelyyn

Tervetuloa opastetulle retkelle Wallinin haudalle sekä Kansalliskirjaston Wallin-näyttelyyn!

Georg August Wallinin 200-vuotisjuhlatapahtumien sarjaan kuuluvia opastettuja retkiä Hietaniemen hautausmaalle Wallinin ja hänen aikalaistensa haudoille on pyydetty lisää. Perjantaina 18.11. järjestetään oma opastettu retki Aasian ja Afrikan kielten ja kulttuurien laitoksen (nyk. maailman kulttuurien laitos) sekä Suomen Lähi-idän instituutin ystävien, Suomen itämaisen seuran ja Suomen egyptologisen seuran väelle. Aloitamme Hietaniemen hautausmaalta, jossa noin 40 minuutin kierros, minkä jälkeen siirrymme Kansalliskirjastoon, missä tutustumme oppaan johdolla noin puolen tunnin ajan Wallin-näyttelyyn.

  • Paikka: Hietaniemen hautausmaa, vanhan puolen kappelin lähellä oleva portti (Marian sairaalan vieressä); Kansalliskirjaston kupolisali
  • Aika: pe 18.11 klo 13-15
  • Opas: Kaj Öhrnberg
  • Opastuksen kielet: suomi, ruotsi, englanti, tarpeen mukaan yhdistelmä edellisistä
  • Ilmoittautumiset Marianna Yilmazkurtdagille (marianna.yilmazkurtdag@helsinki.fi)